Puit-, laminaat- või korkpõrand?

Puit-, laminaat- või korkpõrand?

Uue põrandakattematerjali valimine on küll põnev, kuid saadaolev valik võib vahel ka segadusse ajada, sest ei tea, mille kasuks otsustada. Kuigi erinevaid põrandatüüpe ja disaine on tohutult, siis lõpliku materjali valiku tegemisel tasub lähtuda nii ruumi olemusest, selle kasutustihedusest kui ka võimalikest erinõudmistest.

Tutvudes kolme levinuima materjaliga – puit, laminaat ja kork – saab kindlasti hea ülevaate, mis sinu ruumidesse kõige paremini sobiksid.

 

Mitmekülgne puit pakub rohkelt võimalusi

Puitpõrand jaguneb laias laastus kaheks: laud ja parkett. Laudparketi eeliseks on selle struktuurist tulenevalt parem vastupidavus temperatuuri- ja õhuniiskuse kõikumisele, kuid paljud inimesed eelistavad massiivlaua välimust. Mõlemal juhul on naturaalselt soojana tundub puit jala all mugav, nii et see on väga hea valik elutuppa või magamistuppa.

Samas ei pruugi puit sobida aga näiteks koridori, kus on palju välisjalanõudega liikumist, sest väljast saabaste ja kingadega sisse toodavad liivaterad ja talvel graniitkillustiku osakesed jätavad puidule oma jälje. Puitpõranda vaenlaseks on ka liigne niiskus ja lemmikloomad.

Pideva niiskusetaseme kõikumisega hakkab puit mängima, mis võib tekitada pragusid ja lõhesid. Kuigi olemas on puuliike, mis peavad niiskemates oludes paremini vastu, siis suures plaanis on puitpõrand pigem kuivade ruumide valik.

 

Õigesti valitud puitpõrand sobib ka lemmikloomadega peresse

Rääkides lemmikloomadest, tasub teada, et küüned kriimustavad põrandat ning looma uriin võib tekitada inetuid laike. Õnneks on puitpõranda vastupidavust õigete valikute abil võimalik suurendada.

Kui sa tead, et kulumisjäljed ja kriimustused hakkavad sind häirima, tasuks pehmemale okaspuupõrandale eelistada kõvemast lehtpuust tehtud põrandat. Viimistlusvahenditest lisab lakkimine põrandale eraldi kaitsekihi, ent vahatatud või ka õlitatud puitpõrandat eelistatakse selle naturaalsuse pärast.

Puitpõranda naturaalsus garanteerib ka isikupärase välimuse, kuigi lõplik välimus sõltub valitud puuliigi süümustrit ja puulõikest; sellest kas valitud on oksavaba, keskmine või okslik puit ning mil moel on puitu töödeldud.

 

Laminaatpõrand on vastupidav ja rahakotisõbralik valik

Kvaliteetse laminaatpõranda tunnuseks on survetugevus ning kulumiskindlus. Erinevalt puitpõrandast ei ole vaja karta, et välisjalanõudega käimine, raskema eseme mahakukkumine või lemmikloomade küüned põrandat kahjustavad. Seega on laminaat hea valik nii koridori kui ka kööki.

Erinevalt puidust, on laminaatpõrand ka töötlusvaba. Puitpõrandat on vaja regulaarselt õlitada ja vahatada, ent laminaatpõranda puhul piisab korralikust paigaldamisest ning seejärel tavalisest koristamisest.

 

Tänapäevane laminaat võib üllatada

Kui aastaid tagasi heideti laminaat kõrvale kui selgelt kunstlik ja kole materjal, siis tänapäeval leiab poodidest laia valiku erineva värvi ja mustriga variante, mis on nii hea kvaliteediga, et esmapilgul on keeruline eristada, kas tegu on puitparketi või laminaadiga.

See tähendab, et laminaatpõrand sobib ideaalselt neile, kes eelistavad puitparketi väljanägemist, kuid sooviksid siiski laminaatpõranda rahakotisõbralikust, vastupidavust ning hoolduslihtsust.

 

Uus tegija põrandaturul – korkpõrand

Korkpõranda näol on tegu erakordselt kehasõbraliku materjaliga, mis pakub parimat looduslikku soojusisolatsiooni, sobides eriti hästi kodudesse, kus põrandakütte kasutamine ei ole võimalik. Lisaks soojusisolatsioonile kiidetakse ka korkpõranda helisummutavaid omadusi. Seetõttu on korkpõrand populaarne valik kortermajades, kus on rohkem korruste vahel iikuvat heli.

Igapäevases kasutamises on korkpõrand kriimustustele küllaltki vastupidav. Hea on teada ka seda, et kuigi mööbli raskusest võivad põrandale jäljed tekkida, siis korgi koostise tõttu need kaovad, kui mööbel uude kohta liigutada.

Korki võib nii lakkida, mis lisab vastupidavust, kui ka vahatada, mis jätab põrandast soojema ja hubasema mulje. Ja kuigi korkpõrand nõuab rohkem hooldust kui laminaat, siis puiduga võrreldes on korkpõranda eest hoolitsemini siiiski lihtsam ning piisab tolmuimejast ja niiskest lapist.

 

Korkpõrand on keskkonnasõbralik valik

Kork kui materjal on allergiavaba, sobides seega ka allergilise või keskmisest tundlikuma inimese koju. Ja kuna korkpõranda jaoks korgi saamine toimub ilma puud maha raiumata, on see materjal loodussõbra üheks lemmikvalikuks.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et ei ole olemas ainuõiget põrandamaterjali. See, mis sobib ideaalselt kööki, ei ole magamistoas sugugi õige valik ja vastupidi. Selle asemel, et ühe variandi juurde jääda, tasub kasutada eri põrandatel erinevaid materjale, valides igasse olukorda parima lahenduse.

Laminaatmööbel või puitmööbel?

Kas valida koju laminaatmööbel või puitmööbel?

Kui aastasadu oli mööbli ehitamisel ainsaks võimaluseks metsast puu raiuda ja siis seda vastavalt vajalikule mööblitükile töötlema asuda, siis juba pikalt on poes leida ka muid variante ning nende hulgas ka laminaatmööblit.

Paljude inimeste ainus kogemus laminaatmööbliga jääb aastate taha, kui poes leidus vaid üliodavaid ja kehvalt tehtud tooteid, mis andsid kogu tootegrupile halva maine. Õnneks ei tähenda tänapäevane laminaatmööbel enam automaatselt kehva ostu.

Ühelt poolt on see hea, sest kvaliteetsed tooted on alati hinnas, ent teiselt poolt on laminaatmööbli ja puitmööbli vahel otsustamine keerulisemaks muutunud. Selleks, et otsustamisega kuskilt otsast alustada, oleks kõigepealt vaja üle vaadata, mis on puit ja mis on laminaat.

 

Alustagem algusest

Puidu päritolu on meile kõigile tuttav – vahet pole, mis kujul see lõpuks koju jõuab, alguse on ta ikka saanud mõnest metsast.

Laminaadi päritolu on aga veidi võõram. Kõige lihtsamalt seletades on laminaat hea temperatuuritaluvusega sünteetiline materjal, mis saadakse siis, kui tootmisprotsessi käigus paber kõrge surve all kokku pressitakse.

Viimistluseks antakse sellele soovitud puidumuster ja –toon, kuigi võimalik on osta ka ühevärvilisest laminaadist tehtud mööbliesemeid. Iseenesest on laminaat vastupidav, rahakotisõbralik ning lihtsalt kohandatav materjal, mistõttu see on mööbliturul asendamatuks muutunud.

Puit on materjal, mis on alati mööblina kasutust leidnud. Populaarsust on aidanud hoida see, et puitmööblit on võimalik soovitud tulemuse saamiseks kümnetel eri viisidel töödelda (lihvida, värvida, lakkida, õlitada jne).

Kvaliteetne ning korralikult hooldatud puitmööbel on ääretult vastupidav ja selliseid esemeid võib järeltulijatele edasi pärandada. Muidugi ei pea iga mööblitükk mitut põlvkonda vastu, sest ka puitmööblit on odavamat ja kallimat, rohkem vastupidavamat ja vähem vastupidavamat sorti ning lisaks muudele teguritele sõltub see puidu liigist.

Okaspuidust mööbel on odavam ja levinum, kuid samas on see vigastustele vastuvõtlikum. Lehtpuidust mööbel on tunduvalt vastupidavam, kuid oma kõrgema hinna tõttu ei leidu seda väga paljudes kodudes.

Just puidust mööbli kõrgem hind suunab inimesi tihtipeale laminaatmööbli kasuks otsustama ning hinnavahe on esimene erinevus, mida kiputakse kahe materjali võrdluses välja tooma. Tavaliselt jäetakse aga arvestamata see, et olemas on ka kallimat laminaatmööblit, mille hinnale võib kehvast puidust tehtud toode isegi alla jääda. Tõsi, reeglina on hinnasilt siiski vastupidine. Laminaadi kasutamine võimaldab soovitud välimusega kappe, kummuteid, laudu, riiuleid jm osta ka neil, kelle jaoks täispuitmööbel liiga kalliks jääb.

 

Miks mitte puitmööbel ja laminaatmööbel korraga?

Laminaatmööbli eeliseks on ka see, et võrreldes puitmööbliga, on seda kergem hooldada. Kui puitmööbel kipub reeglina vedelikke sisse imama ja ka kiire puhastamise korral pleki jätma, siis laminaadiga seda probleemi pole.

Samamoodi on laminaatmööblit keerulisem kriimustada ning erinevalt puitmööblist, pole vaja seda õlitada ega vahatada. Lihtne hooldus tähendab, et laminaatmööbel sobib eriti hästi näiteks lastetuppa, kus midagi kindlasti ümber läheb ja peab pidevalt lapiga jooksma.

Samamoodi eelistatakse laminaati ka siis, kui mööbel peab vastu pidama eriti tihedale kasutusele. Oma kergema kaalu tõttu on laminaatmööblit ka lihtsam liigutada, kui on vaja kolida või on soov lihtsalt toa kujundust uuendada, mis on sellele järgmiseks plusspunktiks.

Aga nagu mainitud, siis korraliku hoolduse korral püsib puitmööbel läbi generatsioonide, tehes sellega laminaatmööblile silmad ette.

Korralik hooldus hõlmab ka seda, et puitmööblit hoitakse liiga suure temperatuuri kõikumise eest, sest see võib tekitada puidulõhesid. Puidulõhed ei pruugi küll tähendada, et mööbliese on kasutuskõlbmatu, ent kindlasti mõjutab see välimust. Ja just puidu välimus on tihtipeale põhjuseks, miks inimesed eelistavad seda naturaalset materjali.

On arusaadav, et kui rahakoti jõud soovitud välimusega tootest üle ei käi, võib see pettumust valmistada, kuid õnneks on ka muid võimalusi.

Üheks variandiks on kasutada lihtsat sisustusnippi:

  • nähtavas kohas olev mööbel on puidust
  • ning pilgu eest varjule jääv mööbel – nagu näiteks kappide ja garderoobide sisu – on laminaatmööbel.

Sellisel moel saab kombineerida kaks erinevat materjali ning ka hinna taskukohasena hoida.

Kokkuvõtteks võib öelda, et nii puitmööbli kui laminaatmööbli hulgast võib leida enda koju sobivat esemed, mis teenivad aastaid.