Raamaturiiul võib olla hulga rohkemat, kui lihtsalt mööbliese toa nurgas. Riiul kui hästi valitud disainielement toimib igal pool.

 

Astu vastu seiklustele

Raamaturiiulitel leidub alati teoseid, mis viivad lugeja fantaasiamaailma. Ka raamaturiiulit ennast valides võib lasta kujutlusvõimel lennata ning valida ehk mõni ebaharilikum, kuid sellevõrra põnevam lahendus. Isegi kui keerlevad salauksed või õige raamatu liigutamisel tekkiv trepp koju ära ei mahu, on liigutavad raamaturiiulid disaini viimaseks sõnaks.

Võimalus on raamaturiiulid siinidele asetada ning sellisel moel neile funktsionaalsust lisada: raamaturiiul kui vahesein. Olenevalt korteri disainist võib raamaturiiul olla ka lausa ukse eest – ligipääs teise ruumi avaneb alles siis, kui liigutad siinidel olevat riiulit. Selline soov võib nõuda küll erilahendust, kuid kindlasti on piisavalt meistrimehi, kes hea meelega sinu unistuse reaalsuseks muudavad.

Raamaturiiulit on mõnikord vaja eritellimusel ehitada ka siis, kui ruumi disain ei luba kasutada klassikalisi lahendusi või kui need oleksid ebamõistlikud. Kui telerit ja diivanit ei anna just igapoole mahutada, siis raamaturiiuli abil saab iga nurgakese nutikalt ära kasutada. Akna alla, ukse kohale või uksepiida ja nurga vahelisse kitsasse kohta sobib erimõõdus valmistatud raamaturiiul ideaalselt. Rääkimata sellest, et ukseava kohal kõrguv riiul on hulga huvitavam sisustuselement, kui seina ääres seistes.

Ükski kodu ei ole teisega identne, nii et enda ümber tasub avatud silmadega ringi vaadata, mida kuidas ära õnnestub kasutada. Miks mitte panna laiale aknalauale mõned padjad ja lambanahk, et sellest mõnus lugemispesa teha? See alkoov, mis hetkel niisama seisab ja tolmu kogub? Kõrge ja kitsas raamaturiiul! Kui kodus on trepp, siis raamatuid saab hoida nii trepiastmete all kui ka trepialuses konkus.

 

Kolm tavalist seina, üks raamatusein

Tervet seina enda alla võttev raamaturiiul on kindel tõestus sellest, et raamatud on kodus aukohal. Kui raamatuid ei ole piisavalt, saab tühjad kohad täita näiteks fotodega, vaasidega või ka asjade hoidmiseks sobivate karpidega. Ja kui raamatuid juurde tuleb, on vähemalt ruumi, kuhu neid panna.

Kui kogu seina kattev raamaturiiul jätab liiga range mulje ning meenutab pigem kontorimööblit, saab seda mahendada, valides mudeli, mille riiulid paiknevad eri kõrgustel. Väike boheemlaslik lisand annab riiulile uue mulje. Täissuuruses tagaseina ja külgseintega raamaturiiuli asemel võib kaaluda ka lihtsalt seina külge kinnitatavaid riiuleid. Nende abil saab toale ka õhulisust lisada, jättes alumise riiuli ja põranda ning ülemisel riiulil olevate raamatute ja lae vahele vähemalt poole meetri jagu vaba ruumi.

Põnev disainielement on ka metallist ja klaasist tehtud raamaturiiulid. Kui varasemalt võis metall-lahendusi näha pigem tööstuslikes ruumides ja kabinettides, siis nüüd leiavad need oma tee ka kodudesse.

 

Mõtle targalt, mitte suurelt

Huvitav tulemus peitub mõnikord väikestes detailides. Puidust raamaturiiulile lisavad karakterit nikerdused ja kaunistused. Selline ost on küll kallim, ent raamaturiiul, mis on ühtlasi ka kunstiteos, on kindlasti oma hinda väärt.

Veel üks põnev detail on raamaturiiuli tagaseina peegliga asendamine. Lisaks raamatute hulga mitmekordistamisele on see tõeliselt põnev üllatus igaühele, kes su raamaturiiulit silmitsema jääb. Omapärane lahendus on ka nähtamatud raamaturiiulid. See tähendab, et seina külge kruvitakse üksnes õhuke metallist plaat ning sellele asetatud raamatud justkui hõljuksid õhus.

Ülevaate erinevatest huvitavatest raamaturiiulitest saab nii e-poest, Pinteresti märkmeid sirvides kui ka enda ümbert ideid korjates. Peamine on hoida oma meel avatuna ja olla valmis katsetama ka omapäraseid ja unikaalseid lahendusi.