Puit-, laminaat- või korkpõrand?

Uue põrandakattematerjali valimine on küll põnev, kuid saadaolev valik võib vahel ka segadusse ajada, sest ei tea, mille kasuks otsustada. Kuigi erinevaid põrandatüüpe ja disaine on tohutult, siis lõpliku materjali valiku tegemisel tasub lähtuda nii ruumi olemusest, selle kasutustihedusest kui ka võimalikest erinõudmistest.

Tutvudes kolme levinuima materjaliga – puit, laminaat ja kork – saab kindlasti hea ülevaate, mis sinu ruumidesse kõige paremini sobiksid.

 

Mitmekülgne puit pakub rohkelt võimalusi

Puitpõrand jaguneb laias laastus kaheks: laud ja parkett. Laudparketi eeliseks on selle struktuurist tulenevalt parem vastupidavus temperatuuri- ja õhuniiskuse kõikumisele, kuid paljud inimesed eelistavad massiivlaua välimust. Mõlemal juhul on naturaalselt soojana tundub puit jala all mugav, nii et see on väga hea valik elutuppa või magamistuppa.

Samas ei pruugi puit sobida aga näiteks koridori, kus on palju välisjalanõudega liikumist, sest väljast saabaste ja kingadega sisse toodavad liivaterad ja talvel graniitkillustiku osakesed jätavad puidule oma jälje. Puitpõranda vaenlaseks on ka liigne niiskus ja lemmikloomad.

Pideva niiskusetaseme kõikumisega hakkab puit mängima, mis võib tekitada pragusid ja lõhesid. Kuigi olemas on puuliike, mis peavad niiskemates oludes paremini vastu, siis suures plaanis on puitpõrand pigem kuivade ruumide valik.

 

Õigesti valitud puitpõrand sobib ka lemmikloomadega peresse

Rääkides lemmikloomadest, tasub teada, et küüned kriimustavad põrandat ning looma uriin võib tekitada inetuid laike. Õnneks on puitpõranda vastupidavust õigete valikute abil võimalik suurendada.

Kui sa tead, et kulumisjäljed ja kriimustused hakkavad sind häirima, tasuks pehmemale okaspuupõrandale eelistada kõvemast lehtpuust tehtud põrandat. Viimistlusvahenditest lisab lakkimine põrandale eraldi kaitsekihi, ent vahatatud või ka õlitatud puitpõrandat eelistatakse selle naturaalsuse pärast.

Puitpõranda naturaalsus garanteerib ka isikupärase välimuse, kuigi lõplik välimus sõltub valitud puuliigi süümustrit ja puulõikest; sellest kas valitud on oksavaba, keskmine või okslik puit ning mil moel on puitu töödeldud.

 

Laminaatpõrand on vastupidav ja rahakotisõbralik valik

Kvaliteetse laminaatpõranda tunnuseks on survetugevus ning kulumiskindlus. Erinevalt puitpõrandast ei ole vaja karta, et välisjalanõudega käimine, raskema eseme mahakukkumine või lemmikloomade küüned põrandat kahjustavad. Seega on laminaat hea valik nii koridori kui ka kööki.

Erinevalt puidust, on laminaatpõrand ka töötlusvaba. Puitpõrandat on vaja regulaarselt õlitada ja vahatada, ent laminaatpõranda puhul piisab korralikust paigaldamisest ning seejärel tavalisest koristamisest.

 

Tänapäevane laminaat võib üllatada

Kui aastaid tagasi heideti laminaat kõrvale kui selgelt kunstlik ja kole materjal, siis tänapäeval leiab poodidest laia valiku erineva värvi ja mustriga variante, mis on nii hea kvaliteediga, et esmapilgul on keeruline eristada, kas tegu on puitparketi või laminaadiga.

See tähendab, et laminaatpõrand sobib ideaalselt neile, kes eelistavad puitparketi väljanägemist, kuid sooviksid siiski laminaatpõranda rahakotisõbralikust, vastupidavust ning hoolduslihtsust.

 

Uus tegija põrandaturul – korkpõrand

Korkpõranda näol on tegu erakordselt kehasõbraliku materjaliga, mis pakub parimat looduslikku soojusisolatsiooni, sobides eriti hästi kodudesse, kus põrandakütte kasutamine ei ole võimalik. Lisaks soojusisolatsioonile kiidetakse ka korkpõranda helisummutavaid omadusi. Seetõttu on korkpõrand populaarne valik kortermajades, kus on rohkem korruste vahel iikuvat heli.

Igapäevases kasutamises on korkpõrand kriimustustele küllaltki vastupidav. Hea on teada ka seda, et kuigi mööbli raskusest võivad põrandale jäljed tekkida, siis korgi koostise tõttu need kaovad, kui mööbel uude kohta liigutada.

Korki võib nii lakkida, mis lisab vastupidavust, kui ka vahatada, mis jätab põrandast soojema ja hubasema mulje. Ja kuigi korkpõrand nõuab rohkem hooldust kui laminaat, siis puiduga võrreldes on korkpõranda eest hoolitsemini siiiski lihtsam ning piisab tolmuimejast ja niiskest lapist.

 

Korkpõrand on keskkonnasõbralik valik

Kork kui materjal on allergiavaba, sobides seega ka allergilise või keskmisest tundlikuma inimese koju. Ja kuna korkpõranda jaoks korgi saamine toimub ilma puud maha raiumata, on see materjal loodussõbra üheks lemmikvalikuks.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et ei ole olemas ainuõiget põrandamaterjali. See, mis sobib ideaalselt kööki, ei ole magamistoas sugugi õige valik ja vastupidi. Selle asemel, et ühe variandi juurde jääda, tasub kasutada eri põrandatel erinevaid materjale, valides igasse olukorda parima lahenduse.