Kohvi valmistav masin on igas kodus justkui kohustuslikuks elemendiks. Kohv juba alates 16.sajandist olnud miski, mis päeva algusega kokku käib ja energiat annab.

Kohvimasinaid on aga erinevaid: presskannud, tavapärane filtriga kohvimasin või selline, mis teeb kõik asjad ise ära ja pakub umbes 15 erinevat sorti kohvi – valikut on justkui palju.

Turul sadade pakutavate masinate vahelt on samas keerukas valida, missugust kohvimasina tüüpi üldse eelistada? Pakume siin mõtteid, kuidas valimist lihtsamaks teha.

 

Alustuseks – missugust kohvi eelistad?

Kõigepealt tasub endalt küsida: “missugust kohvi mulle meeldib juua?”

Kas eelistad vanakooli filtrikohvi või soovid soetada masina, mis aitab otsuseid sinu eest teha, nagu näiteks espressomasin? Või tead, et eelistuseks on lihtne, kuid alati aromaatne kohv, mille puhul jääb sõelale presskann?

Pannes paika esmase eelistuse saab liikuda järgmise sammu juurde, milleks on eelarve paika panemine. Reeglina kehtib põhimõte, et odavaim hind ja kavliteet ei käi käsi-käes. Kohvimasina ostmisel on lisaks oma tahtmistele ja vajadustele hea silmas pidada järgmiseks aspekte: hind, hooldus, garantii, tehniline võimekus, mugavus ning disain. Tegemaks otsustamist lihtsamaks olemegi toonud välja kolm peamist kohvimasina tüüpi.

 

Espressomasinad

Ühe korraliku espressomasina eeliseks on võimalus valida erinevate kohvijookide hulgast. Üldiselt on lisaks espressole võimalik valmistada ka cappucinot, lattet, macchiatot ning erijooke nagu näiteks Americanot või Flat White kohvi. Muidugi on kõige mugavam variant täisautomaatne espressomasin, mis on küll oma hinnaklassilt ka kõrgem, kuid on kindlasti investeering aastateks.

Ühe sellise espressomasinaga võid end oma kodus laua ääres kohvi nautides tunda nagu oleksid justkui Itaalias mõnes tänavakohvikus – elamus, mida selline kõrgekvaliteetne kohv pakub, on peaaegu identne. Muidugi on espressomasinad disainitud nii, et nad sobiksid ideaalselt ning stiilselt köögiga.

 

Presskannud

Presskannu kasutamine kohvi valmistamiseks on üks levinumaid viise just kodustes majapidamistes. Mõnes mõttes on see ka üks lihtsamaid viise endale meeldiva joogi valmistamine – ei mingeid nuppe ja ekraane, vaid lihtsalt vana hea presskann ja jahvatatud kohv. Presskannu eeliseks on see, et kohvist saadakse rohkem aineid kätte ja maitselt on ta samuti täidlasem. Samuti on üks faktor, mis paneb inimesed käe just presskannu poole sirutama selle odav hind. Võrreldes espressomasinatega on selle hinnaklass ikka tunduvalt madalam. Samas aga on sellega valmistatava kohvi variandid üsnagi piiratud ning ise tuleb palju tööd ära teha.

 

Filterkohvimasinad

Just filterkohvimasin on ilmselt see seade, mis kohvimasina peale mõeldes kõigil esimesena pähe tuleb. Ka seda sorti masinaid on erinevaid: on need, mis kasutavad juba jahvatatud kohvi, kuid on ka neid, millega on võimalik kasutada kohviube ning mis need oad värskelt sinu silme all ära jahvatavad. Üks filtermasinate eeliseks on see, et see säilitab kohvi ning hoiab selle soojana. Selline variant on parim just sel juhul, kui on korraga vaja valmistada kohvi paljudele inimestele – siis ei pea igat tassi eraldi tegema, nagu seda näiteks espressomasina puhul peab.

 

Mõtle hooldamisele ja puhastamisele

Kindlasti tuleb kohvimasinat ostes pidada silmas hooldamist: kuidas käib masina puhastamine, kas sellele on sisseehitatud loputus- ja puhastusprogramm või tuleb kõik käsitsi ära teha. Hea kohvi aluseks on korralikult hooldatud ja puhtad seadmed – ebasobiv või puudulik hooldus võib selleni, et masin läheb rikki või veel enam, kohvi maitse kannatab.

Seega, enda jaoks parima kohvimasina leidmine on küll protsess, kuid pidades silmas eeltoodud aspekte pole see protsess võimatuks missiooniks.Vaja on vaid kannatust ning motivatsiooni, leidmaks enda jaoks just see masin, mis aitab sinul jõuda oma kohviunelmateni!