Tahame seda tunnistada või mitte – meie kõigi kodudes on tolmu ja tihti rohkemgi kui arvata oskame. Vanakooli meetodil harja ja kühvliga mööda tube jooksmine oleks küll hea trenn ja aitaks hästi vormis hoida, aga reaalsus on veidikene teine.

Tolmuimeja on igas majapidamises hädavajalik seade, mis aitab kiirelt kodu korras hoida ja tõmbab ka kõige pimedamad nurgatagused puhtaks. Tihtipeale aga satutakse tolmuimejat ostes kimbatusse: kuidas, milline, mis hinnaga?

Sobivamat tolmuimejat aitab leida mõtlemine alljärgnevatele nüanssidele, enne poodi minekut.

 

Millistel pindadel tolmuimejat kasutatakse?

On ju loogiline, et majapidamises olevad pinnad, millelt tolmu tõmmata vaja, on erinevad. Siin tulevad mängu tolmuimejad, millel on võimalik otsikut vahetada – iga pinna jaoks oma otsik. Kui sul on vaja tolmu tõmmata näiteks vaibalt, on parimaks valikuks vaibaotsik või turbootsik.

Mõlema puhul on garanteeritud, et iga väiksemgi tolmuosake ja karvake saavad ära tõmmatud. Parketi puhul on parimaks valikuks aga parketile mõeldud otsik, mis on pehmem ja tänu sellele hoiab ära kriimude tekke. Seega mõtle tolmuimejat ostes sellele, kui paljudel erinevatel pindadel seda kasutada vaja on ning tee oma otsus vahetatava otsikuga tolmuimeja kasuks.

 

Kasutusmugavus

Tolmuimeja enda ja vooliku otsas oleva imuri hea liikuvus on tähtsam, kui esmapilgul tundub. Hästi liikuv tolmuimeja aitab töö ära teha kordades kiiremini kui masin, mida peab mööda tube enda järel vägisi järgi tirima. Parimaks valikuks on sellised seadmed, millel on neli väikest ratast kõhu all – see variant säästab korpuse ja vooliku liitekohta, sest just see on koht, mis saab kõige enam viga, kui masinat jõuliselt voolikust tõmmata.

Kasutuse osas üks mugavamaid variante on varstolmuimeja, mida on kerge käsitleda ja liigutada. Varstolmuimejate miinuseks saab pidada samas vähest suutlikkust.

 

Aku kestvus varstolmuimejate puhul

See faktor tavatolmuimejate puhul ei kehti. Enamasti tuleb aku kestvust silmas pidada just varstolmuimejate puhul, mis on akutoitel olevad püstised tolmuimejad, mida on lihtne käsitleda ja mis võtavad ka vähe ruumi. Aku kestvus oleneb hinnaklassist: odavamad peavad umbes 15 minutit vastu ja kallimad kuni 60 minutit. Seejärel järgneb laadimisperiood, mis võib kohati olla üpriski pikk. Seega tuleb siinkohal kaaluda otsustamisel ka teisi aspekte.

 

Korralik imemisvõimsus ja filtrite süsteem

Tolmuimeja soetamisel on kindlasti vaja mõelda sellele, kui võimas masin olema peaks. Korralikul seadmel peaks masin olema vähemalt 250 kw võimsusega, et ta reaalselt miskit ära ka teeks. Samas aga ei ole kasu võimsast imejast, mille filtrite süsteem on kehv või üleüldse olematu. Sel juhul paiskab tolmuimeja enamiku imetud tolmust tagasi õhku ning koristamisest pole erilist kasu.

 

Hind

Tolmuimejaid on turul vägagi erinevas hinnaklassis. Odavaima võib kätte saada mõnekümne euroga, kallimad masinad aga maksavad tuhandeid. 100 € – 300 € vahel saab endale koduseks kasutamiseks väga hea tolmuimeja, eriti veel, kui see on tuntud kaubamärgiga ettevõtte toodang.

Tolmuimeja on investeering ning seda aastateks. Hea masina ostmiseks on vajalik mõelda kõigele eeltoodule ning teha enne lõpliku tehingu sooritamist ära korralik eeltöö. Kumb – see on juba sinu enda teha.