Päikesevalguse hulk muutub vastavalt aasta-, aga ka päevaajale. Kas ja palju seda konkreetsesse ruumi paistab, sõltub juba ilmakaarest, kuhu aknad avanevad.

Lõunapoolsesse tuppa langev valgus toob kõige paremini välja külmade ning soojade värvide ilu. Tumedad värvid näivad päikesele avatud ruumis heledamatena.  Ja heledad värvid hakkavad  päikesevalguses  särama.

Kuidas siis luua sellist ruumi valguse ja värvide koosmõjul, kus sa meeleldi viibid?  Siin mõned soovitused, kuidas leida ja katsetada värvide sobivust päiksepoolsetesse ruumidesse.

 

Mõtle ruumi funktsioonile

Ruumide erinevate kasutusviiside alusel  on mõned värvid eelistatumad kui teised.

Puhkamiseks mõeldud ruumides kasuta külmemaid värve nagu sinist või rohelist, mis soosivad rahunemist ning lõõgastumist. Kõik värvid, mis on värvispektri külmemal poolel sobivad seetõttu magamistuppa. Aga mitte ainult. Näiteks sobivad sinised toonid  väga hästi  verandale, kus soojal suvepäeval veidi jahutust otsida.

Suhtlemist soodustavad ning energilist ja rõõmsat meeleolu loovad aga oranž kollane ja punane.  Seetõttu on need  soojad ja intensiivsed värvid  head valikud sotsiaalsetesse ruumidesse:  elutuppa, kööki ja söögituppa.

 

Teised suured pinnad ruumis

Lihtne viis leidmaks ideid värvi valimisel, on ruumis ringi vaadata.  Mis on selles toas juba olemas või kindlalt paigas?  Häid värvivihjeid saab  lae- ja põrandavärvist, mööblist, sisustusdetailidest kangaste või kardinate näol.  Lähtu värvi valikul juba olemasolevate komponentide värvidest ning sobita juurde nendest heledamaid või tumedamaid toone  ja kontrastiks olevaid värve.

Võib-olla on su toas julget oranži värvi diivan? Siis võid seintele valida mõne neutraalsema värvitooni nagu valge või mõni kreemjas toon. Nii aitavad tagasihoidlikud seinad diivanil ruumis esile tulla. Või mõne muu eseme värv, mis sulle ruumis meeldib. Vali sellest heledam või tumedam toon seintele.

Kui oled katsetamisperioodis ning sul on välja valitud näiteks vaip, siis kas sulle meeldib, kuidas seina ja vaiba koosmõjul värvid omavahel mängivad.  Suured pinnad võivad valguse käes välja tuua oma alatoonid.

Näiteks sinine vaip. Kui seinad on valget värvi, siis need võivad näida hoopiski helesinakatena. Oleneb, kas valge on puhas valge või mõne sinise varjundiga, mis nüüd vaiba mõjul võimendub. Samas võivad punased seinad tuua sinises vaibas esile punakaid toone. Kõik oleneb sellest, kui puhaste värvidega on tegemist nii seinte kui ka vaiba puhul.

 

Arvesta värvikaardi suuruse ja loomuliku valgusega

Värve valides vali neid alati loomuliku valguse käes. Poes olles ei pruugi see alati õnnestuda, nii et tasub värvikaart koju kaasa küsida või proovipartii soovitud värvi osta, et kodus testida.

Veel tasub meeles pidada, et värvikaart on pisike ning värvid tunduvad seal erksamad. Suurele pinnale ei pruugi kõik värvid sobida, need kas muutuvad liialt intensiivseks või  jäävad lahjaks. Tulemus võib olla soovitust ootamatult erinev.

 

Jälgi valguse muutumist ruumis

Kuidas aga vaadelda valguse muutumist ruumis?  Väga lihtsalt. Paiguta seinale kas suurem poster soovitud värviga või kata proovipind. Kui kavatsed seina värvida, siis kanna kaks kihti värvi proovipinnale. Ning jälgi, kuidas päevavalgus mängib värvi ja varjuga.

Kui on võimalus postrit nihutada – kas tulemus meeldib sulle kõikidel seintel? Erinevatel kellaaegadel langev valgus ei pruugi kõikidesse ruumi osadesse jõudagi.

 

Katseta ka kunstvalgusega

Kui värvi käitumine päevavalguses on selgem, siis on kunstvalguse kord. Pikkadel suveõhtutel   käivad loomulik- ja kunstvalgus käsikäes. Värvi hoiak õhtuhämaruses lambi valgel võimaldab soovi korral värvi valimisse parandusi teha.

 

Ruumi kasutusaeg

Pööra tähelepanu kui palju loomulikku või kunstlikku valgust saab ja vajab ruum selle kõige intensiivsemal kasutusajal.

Magamistuba päevasel ajal, kas seda kasutatakse? Kui ei, siis võib magamistoas vabalt kasutada tumedaid värve.  Töötuba, kas seintelt peegelduv valgus võib häirida näiteks arvuti kasutamist?  Siis on soovitav vältida suuri heledaid pindu .

Valitavate värvidega on sul võimalus muuta tuba heledamaks või tumedamaks ning nii toetada ruumi kasutust. Heledate värvide abil saad muuta toa visuaalselt suuremaks ja valgusküllasemaks. Kui aga on soov suur ruum ümber kujundada hubasemaks, siis tasub panustada tumedatele värvidele.

 

Arvesta läikeastmega

Läikega värvid peegeldavad valgust ning moonutavad, kuidas värv tegelikult välja näeb päikeselisel suvepäeval. Valgus ning heledus loob peegelduse, mis põhjustab valguse põrkumist ruumis ja see võib hakata silma segama. Või viib sinu tähelepanu ruumis kohtadesse, kuhu sa seda esialgselt ei planeerinud.

Kõik värvid on rikkalikumad ning loomulähedasemad matis või tuhmis viimistluses.

Värvi valik loob ruumi meeleolu, suuruse, temperatuuri ning võimaldab selle erinevate komponentide ja detailide värvidel või mustritel esile tulla.

Vali välja värv või värvid. Katseta, kuidas muutub nende olemus päeva jooksul valguse muutudes ja kunstvalguse käes. Ela koos värviproovidega paar päeva ning vaata, kuidas te koos ennast ruumis tunnete.

Vajadusel tee muudatusi värvides. Sobivusel aga õnnitlused otsusele jõudmise eest ning head viibimist meeleolukate värvide keskel päikeselises ruumis.