Kas valida koju laminaatmööbel või puitmööbel?

Kui aastasadu oli mööbli ehitamisel ainsaks võimaluseks metsast puu raiuda ja siis seda vastavalt vajalikule mööblitükile töötlema asuda, siis juba pikalt on poes leida ka muid variante ning nende hulgas ka laminaatmööblit.

Paljude inimeste ainus kogemus laminaatmööbliga jääb aastate taha, kui poes leidus vaid üliodavaid ja kehvalt tehtud tooteid, mis andsid kogu tootegrupile halva maine. Õnneks ei tähenda tänapäevane laminaatmööbel enam automaatselt kehva ostu.

Ühelt poolt on see hea, sest kvaliteetsed tooted on alati hinnas, ent teiselt poolt on laminaatmööbli ja puitmööbli vahel otsustamine keerulisemaks muutunud. Selleks, et otsustamisega kuskilt otsast alustada, oleks kõigepealt vaja üle vaadata, mis on puit ja mis on laminaat.

 

Alustagem algusest

Puidu päritolu on meile kõigile tuttav – vahet pole, mis kujul see lõpuks koju jõuab, alguse on ta ikka saanud mõnest metsast.

Laminaadi päritolu on aga veidi võõram. Kõige lihtsamalt seletades on laminaat hea temperatuuritaluvusega sünteetiline materjal, mis saadakse siis, kui tootmisprotsessi käigus paber kõrge surve all kokku pressitakse.

Viimistluseks antakse sellele soovitud puidumuster ja –toon, kuigi võimalik on osta ka ühevärvilisest laminaadist tehtud mööbliesemeid. Iseenesest on laminaat vastupidav, rahakotisõbralik ning lihtsalt kohandatav materjal, mistõttu see on mööbliturul asendamatuks muutunud.

Puit on materjal, mis on alati mööblina kasutust leidnud. Populaarsust on aidanud hoida see, et puitmööblit on võimalik soovitud tulemuse saamiseks kümnetel eri viisidel töödelda (lihvida, värvida, lakkida, õlitada jne).

Kvaliteetne ning korralikult hooldatud puitmööbel on ääretult vastupidav ja selliseid esemeid võib järeltulijatele edasi pärandada. Muidugi ei pea iga mööblitükk mitut põlvkonda vastu, sest ka puitmööblit on odavamat ja kallimat, rohkem vastupidavamat ja vähem vastupidavamat sorti ning lisaks muudele teguritele sõltub see puidu liigist.

Okaspuidust mööbel on odavam ja levinum, kuid samas on see vigastustele vastuvõtlikum. Lehtpuidust mööbel on tunduvalt vastupidavam, kuid oma kõrgema hinna tõttu ei leidu seda väga paljudes kodudes.

Just puidust mööbli kõrgem hind suunab inimesi tihtipeale laminaatmööbli kasuks otsustama ning hinnavahe on esimene erinevus, mida kiputakse kahe materjali võrdluses välja tooma. Tavaliselt jäetakse aga arvestamata see, et olemas on ka kallimat laminaatmööblit, mille hinnale võib kehvast puidust tehtud toode isegi alla jääda. Tõsi, reeglina on hinnasilt siiski vastupidine. Laminaadi kasutamine võimaldab soovitud välimusega kappe, kummuteid, laudu, riiuleid jm osta ka neil, kelle jaoks täispuitmööbel liiga kalliks jääb.

 

Miks mitte puitmööbel ja laminaatmööbel korraga?

Laminaatmööbli eeliseks on ka see, et võrreldes puitmööbliga, on seda kergem hooldada. Kui puitmööbel kipub reeglina vedelikke sisse imama ja ka kiire puhastamise korral pleki jätma, siis laminaadiga seda probleemi pole.

Samamoodi on laminaatmööblit keerulisem kriimustada ning erinevalt puitmööblist, pole vaja seda õlitada ega vahatada. Lihtne hooldus tähendab, et laminaatmööbel sobib eriti hästi näiteks lastetuppa, kus midagi kindlasti ümber läheb ja peab pidevalt lapiga jooksma.

Samamoodi eelistatakse laminaati ka siis, kui mööbel peab vastu pidama eriti tihedale kasutusele. Oma kergema kaalu tõttu on laminaatmööblit ka lihtsam liigutada, kui on vaja kolida või on soov lihtsalt toa kujundust uuendada, mis on sellele järgmiseks plusspunktiks.

Aga nagu mainitud, siis korraliku hoolduse korral püsib puitmööbel läbi generatsioonide, tehes sellega laminaatmööblile silmad ette.

Korralik hooldus hõlmab ka seda, et puitmööblit hoitakse liiga suure temperatuuri kõikumise eest, sest see võib tekitada puidulõhesid. Puidulõhed ei pruugi küll tähendada, et mööbliese on kasutuskõlbmatu, ent kindlasti mõjutab see välimust. Ja just puidu välimus on tihtipeale põhjuseks, miks inimesed eelistavad seda naturaalset materjali.

On arusaadav, et kui rahakoti jõud soovitud välimusega tootest üle ei käi, võib see pettumust valmistada, kuid õnneks on ka muid võimalusi.

Üheks variandiks on kasutada lihtsat sisustusnippi:

  • nähtavas kohas olev mööbel on puidust
  • ning pilgu eest varjule jääv mööbel – nagu näiteks kappide ja garderoobide sisu – on laminaatmööbel.

Sellisel moel saab kombineerida kaks erinevat materjali ning ka hinna taskukohasena hoida.

Kokkuvõtteks võib öelda, et nii puitmööbli kui laminaatmööbli hulgast võib leida enda koju sobivat esemed, mis teenivad aastaid.